Prawo jazdy kategorii B – instrukcja krok po kroku

Prawo jazdy kategorii B. Kto może uzyskać?
Prawo jazdy może uzyskać każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni i posiada odpowiedni wiek. W przypadku kategorii B to 18 lat. Można rozpocząć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy dla określonej kategorii, jeszcze zanim ukończymy wskazany powyżej wiek, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed jego ukończeniem.

Prawo jazdy kategorii B. Co trzeba przygotować?
• wniosek o wydanie prawa jazdy
• orzeczenie lekarskie
• aktualne zdjęcie
• dowód osobisty albo paszport (jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport albo kartę pobytu)
• dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania – weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli nie masz meldunku – zapytaj urzędnika, co zrobić,
• pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego, jeśli wkrótce skończysz 18 lat (idź do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym, musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy)

Prawo jazdy kategorii B. Co to jest PKK?
Najpierw dostaniesz numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) w wydziale komunikacji swojego urzędu. Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę. Dzięki niemu szkoła jazdy i ośrodek ruchu drogowego będą mogły Cię wyszukać w systemie.

Prawo jazdy kategorii B. Procedura krok po kroku
Idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców. Możesz skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz zrobić kurs – prawdopodobnie współpracuje z takim lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie i zdecyduje, czy możesz kierować pojazdami. Jeśli możesz – dostaniesz orzeczenie lekarskie. Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Złóż je w odpowiednim urzędzie.

Gdzie składać dokumenty?
• w urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania
• w urzędzie miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu
• w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie
• odbierz numer PKK

Masz dwie możliwości odbioru: w urzędzie albo jeśli wniosek wyślesz pocztą – numer PKK też dostaniesz pocztą. Weź udział w kursie i zdaj egzamin.

Masz dwie możliwości.
Wariant 1
Zapisz się na kurs teoretyczny i praktyczny do Łomżyńskiej Szkoły Jazdy – czas trwania kursu zależy od zainteresowanego.
Weź ze sobą numer PKK.
Weź udział w szkoleniu teoretycznym, a potem w praktycznym.
Zapiszemy Cię na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży (WORD).
Jeśli zdasz egzamin teoretyczny – zapiszemy Cię na egzamin praktyczny w WORD-zie.

Wariant 2
Zapisz się na wczasy z prawem jazdy – 14 dni kurs teoretyczny i praktyczny w Łomżyńskiej Szkole Jazdy.
Weź ze sobą numer PKK.
Weź udział w szkoleniu teoretycznym, a potem w praktycznym.
Zapiszemy Cię na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży (WORD).
Jeśli zdasz egzamin teoretyczny – zapiszemy cię na egzamin praktyczny w WORD-zie.

Prawo jazdy kategorii B – egzamin
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B ma formę testu i składa się z 32 pytań. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii.

Czas trwania testu to 25 minut. Maksymalnie możesz uzyskać 74 punkty, a do zdania egzaminu konieczne jest minimum 68 punktów.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego, można przystąpić do części praktycznej. Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych.

Minimalny czas trwania egzaminu praktycznego to 40 minut. Może zostać zakończony jednak po 25 minutach, jeśli egzaminator uzna, że kandydat na kierowcę wykona wszystkie wymagane zadania.

Scroll to Top
Call Now Button